Bygg din egen hålkamera! – En introduktion till fotografins historia | Måndagen den 16e maj

Undrar du någonsin vad som kom före alla megapixlar, bländartal och brännvidder? Inte bara mor/farföräldrarnas gamla analoga kamera, utan ännu tidigare – innan linser, bländarlameller och objektiv över huvud taget? Vi pratar hålkameror! Tag en låda, stick ett hål i den och vips har du en camera obscura – ett ‘mörkt rum,’ som på motsatta sidan av hålet belyses av det som finns utanför. Sätt något som kan absorbera ljuset på denna motsatta sidan av lådan så har du plötsligt en fullfjädrad fotografisk kamera! Nåväl, nästintill.

Tycker du att detta låter intressant, eller möjligtvis som ren svart magi? Då skall du inte tveka att komma till föreningens fikarum den 16e maj kl 18:00, där vi kommer gå igenom detta och mycket mer, samt även visa dig hur du kan bygga din alldeles egna hålkamera (som inte behöver vara lika stor som ett rum)! Föreningen har även film tillgänglig som du självklart kan testa din kamera med!

Var? Föreningens fikarum på Rydsvägen 246

När? Måndagen den 16e maj, 18:00